Kde získat informace ke stavebním záležitostem

V dnešní době není důležité, co máte vystudováno, ale zda si umíte opatřit know-how, tedy zjistit, jak danou věc udělat. Současnost by se dala symbolizovat přehršlí informací, které ovšem nemusí být vždy pravdivé.

Při stavbě či rekonstrukci domu svépomocí si tedy musíte dávat pozor, abyste si získali co možná nejlepší a pravdivé informace. Kde je ale získat?

Projektová dokumentace a posudky

V základních věcech by vás měla nasměrovat projektová dokumentace či posudky statiků, bez kterých nedoporučuji provádět stavební práce. My jsme například na základě výpočtů statika museli dodatečně vyztužovat některé konstrukční části, místo klasických překladů vytvářet betonové monolity atd., což bychom si sami nikdy či s pomocí obyčejného řemeslníka neodvodili.

Nicméně v projektové dokumentaci nenajdete spoustu praktických věcí, takže v mnoha ohledech si budete muset poradit sami. V našem případě se jednalo například o závěsnou toaletu navrženou před stavebním pouzdrem a mnoho dalších detailů, které papír sice snese, ale realita je naprosto jiná.

Webové stránky výrobců materiálů

Kde tedy hledat další informace ke stavbě, když stavební vzdělání nemáte? Největším zdrojem informací jsou stránky výrobců použitých materiálů, kde naleznete vše od řešení technických detailů až po doporučené materiály a skladby. My jsme stavěli z materiálů společnosti Wienerberger a ta má veškeré dokumenty dostupné na svých webových stránkách. Je ale zapotřebí umět trošku číst v technických výkresech.

Technici výrobců

Když si nebudete vědět rady, nebojte se obrátit na vašeho projektanta či techniky výrobců stavebních materiálů. Nám se zatím nikdy nestalo, že by se na nás vykašlali. Ba naopak. Často se s námi sešli a vše nám raději vysvětlili osobně. A to jsme byli v kontaktu s techniky společnosti Wienerberger, Mapei, Kingspan, Baumit, DAFE-PLAST, stavebnin DEK atd.

Weby

Ale ani výše zmíněné vás při stavbě nespasí, neboť se to pořád pohybuje spíše v teoretické rovině nežli v té praktické. Z hlediska internetových zdrojů je dobré hledat informace na TZB-Info, což je portál, na který píšou jen opravdoví odborníci. Na druhou stranu jsou zde ale informace podávány velmi odborně, čemuž někdy nemusí běžný laik rozumět.

Mnoho informací se dozvíte od lidí, kteří si stavbou prošli a jsou ochotni světu sdělit své zkušenosti, tak jako my na našem blogu o stavbě a rekonstrukci. Zde naleznete informace, které vám odborné články nemohou dodat, jelikož odborníci se s takovými situacemi nemohou setkat, neboť jim umí předejít.

Video portály

Ale nejvíce vám samozřejmě pomohou videa z praxe. YouTube je plný videí, jen si k dané problematice musíte nastudovat informace, abyste dokázali odhalit, zda se jedná o důvěryhodné video nebo ne. I my máme vlastní YouTube kanál, kde zveřejňujeme videa ze stavby i rekonstrukce. Slušná videa natočil portál Svépomocí.cz, ale můžete se zde setkat s předraženými řešeními, neboť stavebníkovi s financováním pomáhali dodavatelské firmy formou reklamy, slev atd. Nicméně psané informace z tohoto portálu bych brala spíše jako doplňkové zkušenosti lidí.

Katalogy

Asi posledním dobrým zdrojem informací jsou katalogy stavebnin a výrobních firem. Nejenže tam samozřejmě prezentují své produkty, ale zároveň vám dávají rady, ukázky realizací a doporučují vhodné skladby. Ze své zkušenosti vím, že takové katalogy zdarma nabízí stavebniny DEK a pro spíše již dokončovací práce má například Hornbach brožurky.

Knihy

Z mého pohledu jsou knihy přežitkem, o čemž jsem se přesvědčila také po koupi knihy Stavba domu svépomocí od Venkovského domu. Víceméně se z této knihy nic moc nedozvíte, takže z mého pohledu se jedná o vyhozené peníze.

Tím samozřejmě nechci říct, že knihy jsou špatné. Jen se před koupí přesvědče o jejich kvalitě.

Závěr

Ale ani pečlivě nastudované tuny informací se nikdy nevyrovnají praxi. I když jsme se na všechno dlouho připravovali, vždy nás něco překvapilo. A to jsou zkušenosti, které vás posouvají dál.

Zároveň se musíte smířit s tím, že každá firma v odvětví stavebnictví vám bude tvrdit, že její postup je jediný správný, a že to není jejich práce, že to měla udělat firma najatá na předchozí činnost atd. Důležité je si uvědomit, že krása stavebnictví tkví v tom, jak je rozmanité, neboť nabízí nespočet možností, jak co udělat. Musíte si tedy najít to, co je pro vás nejvhodnější, jak z hlediska ceny, estetiky, technické náročnosti aj. Stavět svépomocí je o umění sbírat informace, správně se rozhodovat a umět nasbírané znalosti převést do praxe.

  1. Ten odstavec o knihách je dle mě „trochu“ zavádějící – jako jedna vlašťovka jaro nedělá – stejně tak jedna hloupá kniha nedělá hloupou celou knihovnu. Je mraky opravdu odborných knich jejichž autoři jsou erudovanými odborníky. V knihách najdete řešení o kterých jste neměli třeba ani ponětí (to se děje i mě se stavebním vzděláním a 13letou praxí) Navíc dneska si můžete třeba na grada.cz stáhnout ukázky knih a ztoho posoudit jestli by Vám kniha mohla něco dát.

  2. Jinak k tomu statikovy – asi máte v domě nějaké velké otvory a nad nimi (překlady) vám leží stropy a „na nich“ další nosné zdi?, stejně mi to přijde zvláštní projektant by měl být schopen posoudit prefabrikované keramobetonové nosníky, příp. ocelové nosníky „I“ nedovedu si moc představit že nějaký amatér dokáže správně dle výkresu provést ocelové výztuže překladů, průvlaků a pod. (jasně v betonárně Vám to naohýbají, vy si to dovezete na stavbu a svážete dohromady – tohle se nesmí svařovat) Navíc mi přijde že pracovně se to nemůže vyplatit – vše bych nahradl oc. I nosníky, nebo „heb“.?

    • Neříkám, že knihy jsou špatné, ale v odvětvích, které se dynamicky vyvíjí nejsou nejlepším zdrojem informací, neboť informace mohou být zastaralé. Je na každém, ať si zvolí, z čeho bude čerpat.
      Druhému komentáři nerozumím, neboť píšu, že konstrukční části musí vyřešit odborník nikoliv amatér. V našem případě nám projektant spočítal, že klasické překlady od Porothermu konstrukci neudrží, takže se to předalo statikovi, který spočítal, jaké překlady na míru se do konstrukce musí použít.

  3. Když projektantovy nevyhoví nosníky porotherm, měl by být schopen navrhnout ocelové překlady „íčka“ (bez statika) . Vyrábět na stavbě železobetonové překlady (oc. pruty +beton) mi přijde trochu jako sadomasochismus + myslím si (nepočítal jsem to) že to ani není levnější. Mohou nastat případy kdy se ten železobetonový překlad vyplatí, ale to je u velkých šířek otvoru, nebo velkých zatížení, nebo oboje, což u RD není úplně obvyklé….

    • Nedokáži to ze své pozice posoudit. Když jsme na jiných stavbách viděli řešení v podobě ocelových překladů, říkali jsme si, proč jsme to museli dělat tak složitě, ale nějaký důvod to snad mělo. Překlady se vylévaly zároveň se stropem, takže levnější to dle mého názoru bylo. Nicméně otvor máme opravdu veliký a střecha je zatížena kamením.

Přidat komentář